Пам’ятки Катманду відображають багате релігійне, політичне, культурне життя Непалу, і включають в себе безліч стародавніх пам’ятників, історичних храмів, королівських палаців, які уособлюють собою яскравий приклад традиційної архітектури Непалу. Розташована на перехресті древніх цивілізацій Азії, столиця Непалу по праву може пишатися своєю архітектурною спадщиною, що являє собою унікальний симбіоз індуїзму і буддизму. Стародавня культура Катманду, як і Непалу в цілому, випробувала на собі вплив в першу чергу, індуїзму і буддизму, а також інших релігій (джайнізм, іслам). Проходив через Катманду древній торговий шлях між Індією і Тибетом, який також сприяв синтезу місцевих архітектурних традицій з традиціями інших народів. Більшість основних пам’яток сконцентровано на площі Дурбар, соціальному та релігійному центрі міста, побудованому між 12 і 18 століттями древніми правителями Малла.

Площа Дурбар в буквальному перекладі означає “місце палаців”. Слово “Дурбар” в Непалі служить загальною назвою площ, прилеглих до старих королівських палаців. До об’єднання в 1769 році, Непал складався з невеликих королівств, центральні площі яких були носіями найбільш прославлених історичних споруд тієї епохи. Найбільш відомими площами країни є площа Дурбар в Катманду, площа Дурбар в Патане, і площа Дурбар в Бхактапурі. Всі три включені в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Крім прекрасних храмів і святинь, ще однією цікавою пам’яткою Дурбар є проведення різноманітних фестивалів, під час яких жителі міста збираються на цій площі і відзначають свої вікові традиції.

Кумарі називають живе божество Непалу, яке є втіленням індуїстської богині Таледжу. Кумарі в буквальному перекладі на санскриті означає “діва”. Починаючи, принаймні, з доби середньовіччя, культ Кумарі набув популярності як серед індусів, так і непальських буддистів – ще один чудовий приклад змішання релігійних традицій Непалу. По всій території країни налічується кілька Кумарі, але Кумарі Деві (Кородевска Кумарі) в Катманду вважається найбільш впливовою.

Процес відбору Кумарі нагадує процедуру обрання тибетських лам. Вона вибирається серед дівчаток буддійського роду Шакья у віці від трьох до п’яти років. Старійшини вибирають 32 немовляти з сотень претенденток, головними критеріями відбору є наявність ознак божественності.

Невелику групу потенційних богинь потім поміщають в затемненій кімнаті з тільки що відрубаними головами буйволів. Навколо танцюють чоловіки, особи яких покриті масками демонів. Для звичайних дівчаток у віці до п’яти років все це дуже страшно, але богиня не повинна боятися. Тому дівчина, яка не показує страху, швидше за все, є втіленням Таледжу.

Обрана таким чином Кумарі переїжджає жити в палац Кумарі Гхар в Катманду і їй поклоняються як живий богині. Її зміст повністю лягає на плечі держави. Вона проводить більшу частину свого часу за вивченням і виконанням релігійних обрядів і залишає свій палац кілька разів на рік під час святкування фестивалів, при цьому ноги її не повинні торкатися землі.

Термін поклоніння Кумарі приходить до кінця з початком першої менструації або втрати крові з якоїсь причини, в тому числі подряпини. Дівчина повертається до смертного статусу і починається процедура її заміни. Держава надає їй скромну пенсію, але вийти заміж для неї непросто – традиція говорить, що людина, одружившись на колишній Кумарі, помре молодою.

Побудований в 1757 році на південній стороні площі Дурбар в Катманду, триповерховий палац Кумарі Гхар відомий своїми чудовими дерев’яними рельєфами богів, а також божественним мешканцем. Туристи можуть увійти у внутрішній двір палацу, і зробити фотографії, але фотографувати Кумарі строго заборонено. Жива богиня іноді з’являється в одному з вікон свого палацу, особливо якщо її опікунам добре заплатять. Кажуть, її обличчя передає емоції, яку ніяк не очікують від богині – вираз повної туги.

Розташований на вершині пагорба, древній буддистський комплекс Сваямбунатх є одним з найстаріших релігійних місць Непалу. Він також відомий під ім’ям Храм мавп, так як в цьому районі проживає багато святих мавп. Будучи буддистським релігійним комплексом, він також відзначається індуїстами. Перша письмова згадка про існування Ступи Сваямбунатх датується 5-м століттям, але вчені вважають, що храм існував вже в першому столітті. Більшість людей піднімаються до храму по стародавніх 365 сходинках, що ведуть нагору по крутому схилу пагорба. Підйом по цих сходах є найбільш пам’ятним моментом під час відвідування Ступи. До Ступи можна під’їхати і на таксі, потім подолати всього кілька ступенів і опинитися на вершині. Сваямбунатх краще відвідувати до 9 ранку, коли тут більше паломників, ніж туристів.